(foto, video) Atlético Madrid – campioana Spaniei după 18 ani

Bn26at3IcAAoMnb

Atlético Madrid a devenit campioana din La Liga, ediția 2013-14, după ce a obținut titlul chiar pe Camp Nou, acasă la contracandidata sa – FC Barcelona.

Madrilenii au avut nevoie doar de un egal pentru a-și asigura titlul de campioană, fapt realizat după scorul de 1-1 cu Barcelona.

Top 6 a clasamentului La Liga:

Primele 6 echipe se califică pentru cupele europene. Atlético Madrid finisează liga cu 90 de puncte. PC: Eurosport

Meciul care a decis titlul a fost unul cu adevărat intens, Atlético Madrid suferind 2 pierderi importante pe parcursul meciului, după ce Diego Costa și Arda Turan s-au accidentat.

În minutul 33′ FC Barcelona a trecut în avantaj, după ce Alexis Sánchez a marcat dintr-o poziție imposibilă direct în vinclul porții apărate de Thibaut Courtois. La scorul de 1-0 anume catalanii se vedeau campioni.

După pauză, Atlético Madrid și-a demonstrat eficiența din fazele fixe, egalând situația prin Diego Godín în minutul 49′. Acest gol a și închis tabela din acest sezon pe Camp Nou.

Golul marcat de Diego Godín a decis titlul din acest sezon. PC: lfp.es

Astfel, la începutul sezonului viitor, Atlético Madrid și Real Madrid vor juca o dublă manșă în finala Supercupei Spaniei, Atlético din postură de campioană în La Liga, iar Real ca deținătorii Cupei Regelui.

Antrenorul Diego Simeone fiind aruncat în aer de către discipoli. PC: ligabbva.com

Atlético Madrid și Real Madrid se vor întâlni și în finala Ligii Campionilor sâmbătă viitoare, 24 mai 2014.

Taguri: #fotbal