Campionatul European U-21 2015: Moldova 3 – 0 Lituania

Moldova U-21

În meciul de ieri, 19 noiembrie 2013, desfășurat la Tiraspol, naționala U-21 a Moldovei a învins-o lejer, cu 3 – 0, pe omologii din Lituania.

De menționat e că Lituania a jucat tot meciul în 10, chiar în minutul 3 al partidei, Daniel Gunevici a primit direct cartonașul roșu pentru un fault dur asupra lui Victor Gheorghiu.
În minutul 37 atacantul nostru, Igor Dima, a deschis scorul. Scorul la pauză a rămas 1 – 0 pentru moldoveni. În a doua repriză Nicolae Milinceanu, atacantul lui FC Veris, a marcat o dublă, golurile au venit în 54′ și 81′.

Această victorie a tricolorilor înseamnă urcarea, cel puțin temporar, pe locul 2 în Grupa 1 din preliminariile Campionatului European Under-21 din 2015 (CE U-21 2015):

Clasamentul Grupei 1 din preliminariile CE U-21 2015. PC: uefa.com

Tot aseară, naționala U-21 a Angliei și-a consolidat poziția de lider a grupei, spulberând cu 9 – 0 tinerii din San Marino.

Rezumatul meciului de ieri îl aveți aici:

Pentru naționala U-21 a Moldovei, în cadrul acestor preliminarii, urmează meciurile: