Medalie de bronz la Campionatul European la Judo

foto, Camp, 23.09..1A033521C4394A40A967E44DA9C19F00

În perioada 20-22 septembrie curent, în orașul Sarajevo, Bosnia-Herzegovina, s-a desfășurat Campionatul European la Judo.

Lotul Republicii Moldova a fost reprezentat de către sportivii Ghenadie Preţîvatîi, Nicon Zaboroşcic, Mihail Portnoi, Cristina Budescu şi antrenorul Victor Gorobeţ.

Cristina Budescu a câştigat medalia de bronz, evoluînd în categoria de 48 kg, feminin. Sportiva este elevă la Liceul Internat Republican cu Profil Sportiv şi îi are ca antrenori pe Alexei şi Irina Colin şi Natalia Rubanovici. Nicon Zaboroşcic, elev la acelaşi liceu, s-a clasat pe locul V, evoluînd în categoria de 73 kg.

Pentru participarea la Campionat, Ministerul Tineretului şi Sportului a alocat suma de 44.522 lei.