Ai noştri pe locul 10 în Finala Campionatelor la Moscova!

luchianov

Atletul moldovean Ion Luchianov a terminat pe poziţia a 10-a în marea finală a probei de 3000 m cu obstacole a Campionatelor Mondiale de la Moscova 2013.

Ion Luchianov a încheiat cursa cu un timp de 8:19.99. Campion mondial a devenit kenianul Ezekiel Kemboi cu un timp de 8:06.01. Ion a fost primul dintre europeni „infiltrat” între sportivii de culoare care au terminat în TOP 10.

Cea de-a XIV-a ediţie a Campionatelor Mondiale are loc în perioada 10-18 august. Lotul Moldovei la această ediție este format din patru sportivi: Olesea Cojuhari, Ion Luchianov, Roman Prodius și Sergiu Ciobanu. Cojuhari a concurat în prima zi la proba de 400 m, terminând pe locul 6 în calificări, cu o marcă de timp de 0.52,45.

Sursa: jurnal.md